U trenutku kada čujemo prvu notu omiljene pjesme, nešto se u nama mijenja. Glazba podiže pozitivnu energiju! Glazba ima moć probuditi emocije, stvoriti prisutnost, pokrenuti tijelo i podići duh. U svakodnevici koja je često preplavljena stresom, obvezama i vanjskim podražajima, glazba može biti naš najbrži i najdostupniji saveznik za obnavljanje pozitivne energije.
Ne postoji univerzalan recept za dobru glazbu, jer ono što jednu osobu nadahnjuje, drugu može ostaviti ravnodušnom. No određene karakteristike glazbe, poput ritma, melodije, tempa i tonaliteta, povezane su s emocionalnim reakcijama koje aktiviraju pozitivna stanja uma i tijela.
Više od slušanja – glazba i tijelo
Kada slušamo glazbu, ne reagira samo naš um – tijelo također sudjeluje. Mozak interpretira zvučne signale, povezuje ih s emocijama i pokreće fiziološke reakcije: povećava se razina dopamina, smanjuje razina kortizola, a aktiviraju se regije mozga odgovorne za užitak i motivaciju.
Ritam glazbe može sinkronizirati otkucaje srca i disanje, posebno ako se uskladimo s tempom. Brža glazba može potaknuti pokret, dok sporiji ritmovi smiruju i pomažu u opuštanju. Upravo zbog te dvosmjerne komunikacije između tijela i zvuka, glazba ima tako snažan utjecaj na našu energiju.

Što čini glazbu „pozitivnom“?
Glazba koja podiže pozitivnu energiju ne mora nužno biti brza, vesela ili glasna – iako te osobine često pomažu. Ponekad i tiha, emotivna pjesma može izazvati snažan osjećaj povezanosti i unutarnje topline. Ključ leži u tome kako se povezujemo s glazbom: kroz tekst, ritam, uspomene ili emocije koje u nama budi.
Elementi koji doprinose osjećaju pozitivne energije u glazbi:
- Dur tonalitet: većina pjesama u duru (major key) doživljava se kao optimistična, svijetla i vedra
- Brži tempo: glazba između 100 i 130 BPM (otkucaja u minuti) često potiče pokret i uzbuđenje
- Pozitivna poruka: tekstovi koji govore o ljubavi, zahvalnosti, osobnoj snazi ili radosti imaju snažan učinak
- Poznate melodije: omiljene pjesme izazivaju ugodu jer nas podsjećaju na pozitivne trenutke
- Instrumentacija: žive boje instrumenata poput bubnjeva, gitara, brass sekcija ili elektronskih elemenata mogu pojačati doživljaj energije
Zašto svjesno birati glazbu?
Često konzumiramo glazbu pasivno – kao pozadinu dok vozimo, radimo ili kuhamo. No kada svjesno biramo što slušamo, možemo koristiti glazbu kao alat za regulaciju raspoloženja. Aktivnim slušanjem postajemo svjesniji vlastitih emocionalnih stanja i stvaramo prostor za pozitivne promjene. No kada joj pristupimo svjesno, glazba podiže pozitivnu energiju i postaje prostor za povezivanje s vlastitim emocijama, tijelom i energijom.
Primjeri svakodnevne primjene:
- Jutarnji „boost“: glazba s optimističnim porukama i brzim tempom može pomoći u razbuđivanju i postavljanju pozitivnog tona za dan
- U pauzama: nekoliko minuta plesanja ili pjevušenja može razbiti stres i obnoviti fokus
- Nakon posla: smirujuće melodije pomažu u prijelazu iz radnog u privatni ritam
- Prije spavanja: tiha, harmonična glazba može usporiti misli i olakšati opuštanje

Glazba podiže pozitivnu energiju – preporuke
🎵 Pop & Feel-good himne
- Pharrell Williams – Happy
- Justin Timberlake – Can’t Stop the Feeling
- Lizzo – Good as Hell
- Katy Perry – Roar
- Taylor Swift – Shake It Off
🎶 Chill & soul vibra
- Jack Johnson – Better Together
- India.Arie – Strength, Courage & Wisdom
- Norah Jones – Sunrise
- John Mayer – New Light
- Corinne Bailey Rae – Put Your Records On
🎧 Elektronika i dance za podizanje ritma
- Avicii – Wake Me Up
- Calvin Harris – Summer
- Kygo – Firestone
- David Guetta – Titanium
- ODESZA – A Moment Apart
🎸 Rock klasici s porukom
- Queen – Don’t Stop Me Now
- U2 – Beautiful Day
- Journey – Don’t Stop Believin’
- Foo Fighters – Times Like These
- Lenny Kravitz – Fly Away
🧘 Glazba za smiraj i balans
- Snatam Kaur – Ong Namo
- Ludovico Einaudi – Nuvole Bianche
- Deva Premal – Gayatri Mantra
- Yiruma – River Flows In You
- Max Richter – On the Nature of Daylight
🌍 Svjetska glazba i ritmovi koji pokreću
- Bob Marley – Three Little Birds
- Manu Chao – Me Gustas Tu
- Buena Vista Social Club – Chan Chan
- Angelique Kidjo – Agolo
- Gipsy Kings – Volare
Glazba kao osobna terapija
Jedna od najvećih vrijednosti glazbe je njezina sposobnost da nas vrati sebi. Kroz melodije, riječi i ritmove, otvaramo prostor za emocije koje često nemamo vremena ili hrabrosti osjetiti. Kada slušamo pjesmu koja nas dira, ne slušamo samo glazbu – slušamo sebe.
Slušanje glazbe može biti i oblik meditacije. Kada svjesno usmjerimo pažnju na tonove, ritam, promjene dinamike i tišinu među notama, ulazimo u stanje fokusirane prisutnosti. Glazba nas tada ne odvlači – ona nas usidri ovdje i sada.
Vlastita playlista za pozitivnu energiju može biti tvoj emocionalni alat. Ona nije samo popis pjesama – ona je mapa tvog unutarnjeg pejzaža. Uključi pjesme koje te povezuju s dobrim uspomenama, one koje te tjeraju na pokret i one koje ti vraćaju vjeru kad je najpotrebnije.

Zaključak: Tvoj zvučni štit i izvor unutarnje snage
U svijetu koji ne prestaje pričati, glazba je jedna od rijetkih stvari koja nas može istovremeno umiriti i uzdignuti. Ne treba ti razlog da pustiš pjesmu koja te dira – dovoljno je osjećati da je to ono što ti treba.
Glazba ne poznaje granice – ona zaobilazi um i ide ravno do srca. I upravo zato može biti tvoj alat, tvoja terapija, tvoj tihi saveznik u danima kada ti treba više snage, više fokusa, više radosti.
Pusti glazbu koja ti otvara srce, pomiče tijelo i vraća nadu. Pjesmu koja te podsjeća da i kad stvari oko tebe nemaju smisla – ti imaš svoj ritam. I kad god ti zatreba – on te može vratiti kući, sebi.
Glazba ne mora uvijek biti vesela da bi bila pozitivna. Ponekad je upravo emotivna, spora pjesma ta koja nas vrati sebi, smiri disanje i donese jasnoću. Bitno je osjetiti rezonanciju – da pjesma u nama pobuđuje osjećaj topline, pripadnosti ili jednostavno olakšanja.
Jer ponekad, najbolja stvar koju možeš učiniti za svoj um i dušu je:
Pusti GLAZBU KOJU voliš. Pusti da te nosi. I pusti da te podigne.
Naslovna fotografija: rawpixel.com